OlympiskeLeker.com presenterer alle medaljer i Pyeongchang 2018. Det ble konkurrert i femten disipliner under vinter OL i 2018, og disse femten disiplinene produserte 102 medaljeøvelser totalt. Dette var tidenes største vinter OL med tanke på antall øvelser. Den rekorden kommer dog til å bli slått i Beijing 2022, hvor det blir konkurrert i 109 øvelser. Jo større, jo bedre!

Medaljer i Pyeongchang 2018

Dette er en del av en artikkelserie for medaljevinnere i tidligere OL. Live resultater for OL i Tokyo 2020 blir tilgjengelig på denne siden. Utenfor OL viser siden resultater i andre idretter / arrangement.

Medaljer i Pyeongchang 2018

Listen over medaljer i Pyeongchang 2018 er alfabetisk etter idretter og inneholder samtlige medaljer som ble utdelt under OL i Pyeongchang i 2018.

Pyeongchang 2018 ble et vidunderlig OL for Norge sin del da vi tok en rekke olympiske rekorder:

  • 39 medaljer
  • 14 gull
  • Marit Bjørgen ble tidenes mestvinnende vinter-OL utøver. Den prestasjonen skjedde vet at hun tok fem medaljer i sitt aller siste OL, noe som gir henne to medaljer mer enn Ole Einar Bjørndalen og tre medaljer mer enn Bjørn Dæhlie. Det er altså trippel norsk rekord i antall medaljer i vinter-OL.

En annen ting som gjorde OL i Sør-Korea spesielt var at Russland ble utestengt på grunn av den velkjente dopingskandalen. Enkelte utøvere fikk likevel delta, men ikke under det russiske flagget.

Totalt ble det delt ut 306 medaljer i Pyeongchang 2018 og Norge vant dermed 12,75% av alle medaljene under OL i 2018. Tyskland kom forøvrig på andreplass over flest medaljer med 31 (10,13%), og Canada på tredjeplass med 29 (9,48%).

Det er dypt imponerende hvordan Norge presterer så utrolig sterkt i OL etter OL, og det vekker unektelig en sunn dose med nasjonal stolthet. Idrettsutøverne våre gjør en fantastisk jobb med å presentere landet vårt, og er flotte forbilder for barna våre. Vintersport er noe av det som gjør Norge til Norge og selv om vi kanskje ikke er født med ski på beina så ser det unektelig sånn ut hvis man bare ser på resultatene.

OL medaljer i AKING – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Singel menn David Gleirscher (AT) Chris Mazdzer (US) Johannes Ludwig (DE)
Singel kvinner Natalie Geisenberger (DE) Dajana Eitberger (DE) Alex Gough (CA)
Dobbel menn Tobias Wendl & Tobias Arlt (DE) Peter Penz & Georg Fischler (AT) Toni Eggert & Sascha Benecken (DE)
Stafett Tyskland (DE): Natalie Geisenberger, Johannes Ludwig, Tobias Wendl & Tobias Arlt Canada (CA): Alex Gough, Sam Edney, Tristan Walker & Justin Snith Østerrike (AT): Madeleine Egle, David Gleirscher, Peter Penz & Georg Fischler

Aking er ikke en av prestiskeøvelsene under vinter-OL, men du verden for et kick utøverne må få!

Her kan du se høydepunktene i aking:

OL medaljer i ALPINE GRENER – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Utfor Aksel Lund Svindal (NO) Kjetil Jansrud (NO) Beat Feuz (CH)
Super-G Matthias Mayer (AT) Beat Feuz (CH) Kjetil Jansrud (NO)
Storslalåm Marcel Hirscher (AT) Henrik Kristoffersen (NO) Alexis Pinturault (FR)
Slalåm André Myhrer (SE) Ramon Zenhäusern (CH) Michael Matt (AT)
Kombinasjon Marcel Hirscher (AT) Alexis Pinturault (FR) Victor Muffat-Jeandet (FR)

Aksel Lund Svindal kapret gullmedaljen i utfor etter en glitrende prestasjon:

OL medaljer i ALPINE GRENER – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Utfor Sofia Goggia (IT) Ragnhild Mowinckel (NO) Lindsey Vonn (US)
Super-G Ester Ledecká (CZ) Anna Veith (AT) Tina Weirather (LI)
Storslalåm Mikaela Shiffrin (US) Ragnhild Mowinckel (NO) Federica Brignone (IT)
Slalåm Frida Hansdotter (SE) Wendy Holdener (CH) Katharina Gallhuber (AT)
Kombinasjon Michelle Gisin (CH) Mikaela Shiffrin (US) Wendy Holdener (CH)

 

OL medaljer i ALPINE GRENER – BLANDET – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Lagkonkurranse Sveits (CH): Denise Feierabend, Wendy Holdener, Luca Aerni, Daniel Yule & Ramon Zenhäusern Østerrike (AT): Stephanie Brunner, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger, Manuel Feller, Michael Matt & Marco Schwarz Norge (NO): Nina Haver-Løseth, Kristin Lysdahl, Maren Skjøld, Sebastian Foss Solevåg, Leif Kristian Nestvold-Haugen & Jonathan Nordbotten

 

OL medaljer i BOBSLEIGH – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Toer-bob menn Canada (CA): Justin Kripps & Alexander Kopacz | Tyskland (DE): Francesco Friedrich & Thorsten Margis Latvia (LT): Oskars Melbārdis & Jānis Strenga
Firer-bob menn Tyskland (DE): Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp & Thorsten Margis Sør-Korea (KR): Won Yun-jong, Jun Jung-lin, Seo Young-woo, & Kim Dong-hyun | Tyskland (DE): Nico Walther, Kevin Kuske, Alexander Rödiger & Eric Franke
Toer-bob kvinner Tyskland (DE): Mariama Jamanka & Lisa Buckwitz USA (US): Elana Meyers Taylor & Lauren Gibbs Canada (CA): Kaillie Humphries & Phylicia George

 

OL medaljer i CURLING – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Menn USA (US): John Shuster, Tyler George, Matt Hamilton, John Landsteiner & Joe Polo Sverige (SE): Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren & Henrik Leek Sveits (CH): Benoît Schwarz, Claudio Pätz, Peter de Cruz, Valentin Tanner & Dominik Märki
Kvinner Sverige (SE): Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs & Jennie Wåhlin Sør-Korea (KR): Kim Eun-jung, Kim Kyeong-ae, Kim Seon-yeong, Kim Yeong-mi & Kim Cho-hi Japan (JP): Satsuki Fujisawa, Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Yurika Yoshida & Mari Motohashi
Mikspar Canada (CA): Kaitlyn Lawes & John Morris Sveits (CH): Jenny Perret & Martin Rios Norge (NO): Kristin Skaslien & Magnus Nedregotten

 

OL medaljer i FREESTYLE – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Hopp Oleksandr Abramenko (UA) Jia Zongyang (CN) Ilja Burov (OAR)*
Halfpipe David Wise (US) Alex Ferreira (US) Nico Porteous (NZ)
Kulekjøring Mikaël Kingsbury (CA) Matt Graham (AU) Daichi Hara (JP)
Skicross Brady Leman (CA) Marc Bischofberger (CH) Sergey Ridzik (OAR)*
Slopestyle Øystein Bråten (NO) Nick Goepper (US) Alex Beaulieu-Marchand (CA)

*Russland ble utestengt fra OL i Pyeongchang etter dopingskandalen, men individuelle utøvere som kunne bevise sin uskyld fikk delta under nøytralt flagg og landskoden OAR som står får Olympic Athlete from Russia.

OL medaljer i FREESTYLE – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Hopp Hanna Huskova (BY) Zhang Xin (CN) Kong Fanyu (CN)
Halfpipe Cassie Sharpe (CA) Marie Martinod (FR) Brita Sigourney (US)
Kulekjøring Perrine Laffont (FR) Justine Dufour-Lapointe (CA) Julija Galysjeva (KZ)
Skicross Kelsey Serwa (CA) Brittany Phelan (CA) Fanny Smith (CH)
Slopestyle Sarah Höfflin (CH) Mathilde Gremaud (CH) Isabel Atkin (GB)

 

OL medaljer i HURTIGLØP PÅ SKØYTER – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
500 meter Håvard Holmefjord Lorentzen (NO) Cha Min-kyu (KR) Gao Tingyu (CN)
1000 meter Kjeld Nuis (NL) Håvard Holmefjord (NO) Kim Tae-yun (KR)
1500 meter Kjeld Nuis (NL) Patrick Roest (NL) Kim Min-seok (KR)
5000 meter Sven Kramer (NL) Ted-Jan Bloemen (CA) Sverre Lunde Pedersen (NO)
10 000 meter Ted-Jan Bloemen (CA) Jorrit Bergsma (NL) Nicola Tumolero (IT)
Fellesstart Lee Seung-hoon (KR) Bart Swings (BE) Koen Verweij (NL)
Lagtempo Norge (NO): Håvard Bøkko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, & Sindre Henriksen Sør-Korea (KR): Lee Seung-hoon, Chung Jae-won & Kim Min-seok Nederland (NL): Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen & Koen Verweij

 

OL medaljer i HURTIGLØP PÅ SKØYTER – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
500 meter Nao Kodaira (JP) Lee Sang-hwa (KR) Karolína Erbanová (CZ)
1000 meter Jorien ter Mors (NL) Nao Kodaira (JP) Miho Takagi (JP)
1500 meter Ireen Wüst (NL) Miho Takagi (JP) Marrit Leenstra (NL)
3000 meter Carlijn Achtereekte (NL) Ireen Wüst (NL) Antoinette de Jong (NL)
5000 meter Esmee Visser (NL) Martina Sáblíková (CZ) Natalja Voronina (OAR)
Fellesstart Nana Takagi (JP) Kim Bo-reum (KR) Irene Schouten (NL)
Lagtempo Japan (JP): Miho Takagi, Ayano Sato, Nana Takagi & Ayaka Kikuchi Nederland (NL): Marrit Leenstra, Ireen Wüst, Antoinette de Jong, & Lotte van Beek USA (US): Heather Bergsma, Brittany Bowe, Mia Manganello & Carlijn Schoutens

 

OL medaljer i ISHOCKEY – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Menn Olympiske utøvere fra Russland (OAR) Tyskland (DE) Canada (CA)
Kvinner USA (US) Canada (CA) Finland (FI)

 

OL medaljer i KOMBINERT – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Stor bakke Johannes Rydzek (DE) Fabian Rießle (DE) Eric Frenzel (DE)
Normalbakke Eric Frenzel (DE) Akito Watabe (JP) Lukas Klapfer (AT)
Lag Tyskland (DE): Vinzenz Geiger, Fabian Rießle, Eric Frenzel & Johannes Rydzek Norge (NO): Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber & Jørgen Graabak Østerrike (AT): Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber & Mario Seidl

 

OL medaljer i KORTBANELØP PÅ SKØYTER – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
500 meter Wu Dajing (CN) Hwang Dae-heon (KR) Lim Hyo-jun (KR)
1000 meter Samuel Girard (CA) John-Henry Krueger (US) Seo Yi-ra (KR)
1500 meter Lim Hyo-jun (KR) Sjinkie Knegt (NL) Semjon Jelistratov (ORA)
5000 meter stafett Ungarn (HU): Shaoang Liu, Shaolin Sándor Liu, Viktor Knoch & Csaba Burján Kina (CN): Wu Dajing, Han Tianyu, Xu Hongzhi & Chen Dequan Canada (CA): Samuel Girard, Charles Hamelin, Charle Cournoyer & Pascal Dion

 

OL medaljer i KORTBANELØP PÅ SKØYTER – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
500 meter Arianna Fontana (IT) Yara van Kerkhof (NL) Kim Boutin (CA)
1000 meter Suzanne Schulting (NL) Kim Boutin (CA) Arianna Fontana (IT)
1500 meter Choi Min-jeong (KR) Li Jinyu (CN) Kim Boutin (CA)
3000 meter stafett Sør-Korea (KR): Shim Suk-hee, Choi Min-jeong, Kim Ye-jin & Kim A-lang Italia (IT): Arianna Fontana, Lucia Peretti, Cecilia Maffei & Martina Valcepina Nederland (NL): Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Lara van Ruijven & Jorien ter Mors

 

OL medaljer i KUNSTLØP – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Menn singel Yuzuru Hanyu (JP) Shoma Uno (JP) Javier Fernández (ES)
Kvinner singel Alina Zagitova (OAR) Jevgenija Medvedeva (OAR) Kaetlyn Osmond (CA)
Parløp Tyskland (DE): Aliona Savchenko & Bruno Massot Kina (CN): Sui Wenjing & Han Cong Canada (CA): Meagan Duhamel & Eric Radford
Isdans Canada (CA): Tessa Virtue & Scott Moir Frankrike (FR): Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron USA (US): Maia Shibutani & Alex Shibutani
Lag Canada (CA): Patrick Chan, Kaetlyn Osmond, Gabrielle Daleman, Meagan Duhamel / Eric Radford & Tessa Virtue / Scott Moir Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Mikhail Koljada, Jevgenija Medvedeva, Alina Zagitova, Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov, Natalja Zabijako / Alexander Enbert & Jekaterina Bobrova / Dmitrij Solovjov USA (US): Nathan Chen, Adam Rippon, Bradie Tennell, Mirai Nagasu, Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim & Maia Shibutani / Alex Shibutani

 

OL medaljer i LANGRENN – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
15 kilometer fristil Dario Cologna (CH) Simen Hegstad Krüger (NO) Denis Spitsov (OAR)
30 kilometer skiathlon Simen Hegstad Krüger (NO) Martin Johnsrud Sundby (NO) Hans Christer Holund (NO)
50 kilometer klassisk Iivo Niskanen (FI) Aleksandr Bolsjunov (OAR) Andrej Larkov (OAR)
4 × 10 kilometer stafett Norge (NO): Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger & Johannes Høsflot Klæbo Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Andrej Larkov, Aleksandr Bolsjunov, Aleksej Tsjervotkin & Denis Spitsov Frankrike (FR): Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Clément Parisse & Adrien Backscheider
Sprint Johannes Høsflot Klæbo (NO) Federico Pellegrino (IT) Aleksandr Bolsjunov (OAR)
Lagsprint Norge (NO): Martin Johnsrud Sundby & Johannes Høsflot Klæbo Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Denis Spitsov & Aleksandr Bolsjunov Frankrike (FR): Maurice Manificat & Richard Jouve

 

OL medaljer i LANGRENN – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
10 kilometer fristil Ragnhild Haga (NO) Charlotte Kalla (SE) Marit Bjørgen (NO) & Krista Pärmäkoski (FI)
15 kilometer skiathlon Charlotte Kalla (SE) Marit Bjørgen (NO) Krista Pärmäkoski (FI)
30 kilometer klassisk Marit Bjørgen (NO) Krista Pärmäkoski (FI) Stina Nilsson (SE)
4 × 5 kilometer stafett Norge (NO): Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ragnhild Haga & Marit Bjørgen :Sverige (SE): Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson & Stina Nilsson Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Natalja Neprjajeva, Julija Belorukova, Anastasija Sedova & Anna Netsjajevskaja
Sprint Stina Nilsson (SE) Maiken Caspersen Falla (NO) Julija Belorukova (OAR)
Lagsprint USA (US): Kikkan Randall & Jessica Diggins Sverige (SE): Charlotte Kalla & Stina Nilsson Norge (NO): Marit Bjørgen & Maiken Caspersen Falla

Marit Bjørgen gikk inn i rekordbøkene:

OL medaljer i SKELETON – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Menn Yun Sung-bin (KR) Nikita Tregubov (OAR) Dom Parsons (GB)
Kvinner Lizzy Yarnold (GB) Jacqueline Lölling (DE) Laura Deas (GB)

 

OL medaljer i SKIHOPPING – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Normalbakke menn Andreas Wellinger (DE) Johann André Forfang (NO) Robert Johansson (NO)
Stor bakke menn Kamil Stoch (PL) Andreas Wellinger (DE) Robert Johansson (NO)
Laghopp menn Norge (NO): Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang & Robert Johansson Tyskland (DE): Karl Geiger, Stephan Leyhe, Richard Freitag & Andreas Wellinger Polen (PL): Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki & Kamil Stoch
Normalbakke kvinner Maren Lundby (NO) Katharina Althaus (DE) Sara Takanashi (JP)

 

OL medaljer i SKISKYTING – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Normaldistanse Johannes Thingnes Bø (NO) Jakov Fak (SI) Dominik Landertinger (AT)
Sprint Arnd Peiffer (DE) Michal Krčmář (CZ) Dominik Windisch (IT)
Jaktstart Martin Fourcade (FR) Sebastian Samuelsson (SE) Benedikt Doll (DE)
Fellesstart Martin Fourcade (FR) Simon Schempp (DE) Emil Hegle Svendsen (NO)
Stafett Sverige (SE): Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson & Fredrik Lindström Norge (NO): Lars Helge Birkeland, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø & Emil Hegle Svendsen Tyskland (DE): Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer & Simon Schempp

 

OL medaljer i SKISKYTING – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Normaldistanse Hanna Öberg (SE) Anastasija Kuzmina (SK) Laura Dahlmeier (DE)
Sprint Laura Dahlmeier (DE) Marte Olsbu (NO) Veronika Vítková (CZ)
Jaktstart Laura Dahlmeier (DE) Anastasija Kuzmina (SK) Anaïs Bescond (FR)
Fellesstart Anastasija Kuzmina (SK) Darja Domratsjeva (BY) Tiril Eckhoff (NO)
Stafett Hviterussland (BY): Nadezjda Skardino, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava & Darja Domratsjeva Sverige (SE): Linn Persson, Mona Brorsson, Anna Magnusson & Hanna Öberg Frankrike (FR): Anaïs Chevalier, Marie Dorin Habert, Justine Braisaz & Anaïs Bescond

 

OL medaljer i SKISKYTING – BLANDET – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Mixed stafett Frankrike (FR): Marie Dorin Habert, Anaïs Bescond, Simon Desthieux & Martin Fourcade Norge (NO): Marte Olsbu, Tiril Eckhoff, Johannes Thingnes Bø & Emil Hegle Svendsen Italia (IT): Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer & Dominik Windisch

 

OL medaljer i SNOWBOARD – MENN – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Big air Sébastien Toutant (CA) Kyle Mack (US) Billy Morgan (GB)
Halfpipe Shaun White (US) Ayumu Hirano (JP) Scotty James (AU)
Parallellstorslalåm Nevin Galmarini (CH) Lee Sang-ho (KR) Žan Košir (SI)
Slopestyle Redmond Gerard (US) Max Parrot (CA) Mark McMorris (CA)
Snowboardcross Pierre Vaultier (FR) Jarryd Hughes (AU) Regino Hernández (ES)

Den karismatiske amerikaneren Shaun White tok OL-gull i halfpipe på snowboard og fikk med det en enorm comeback etter det stygge fallet tidligere i 2018 som resulterte i 62 sting.

OL medaljer i SNOWBOARD – KVINNER – Pyeongchang 2018

Øvelse Gull Sølv Bronse
Big air Anna Gasser (AT) Jamie Anderson (US) Zoi Sadowski-Synnott (NZ)
Halfpipe Chloe Kim (US) Liu Jiayu (CN) Arielle Gold (US)
Parallellstorslalåm Ester Ledecká (CZ) Selina Jörg (DE) Ramona Theresia Hofmeister (DE)
Slopestyle Jamie Anderson (US) Laurie Blouin (CA) Enni Rukajärvi (FI)
Snowboardcross Michela Moioli (IT) Julia Pereira de Sousa-Mabileau (FR) Eva Samková (CZ)