OlympiskeLeker.com presenterer alle medaljer i Pyeongchang 2018. Det ble konkurrert i femten disipliner under vinter OL i 2018, og disse femten disiplinene produserte 102 medaljeøvelser totalt. Dette var tidenes største vinter OL med tanke på antall øvelser. Den rekorden kommer dog til å bli slått i Beijing 2022, hvor det blir konkurrert i 109 øvelser. Jo større, jo bedre!
Dette er en del av en artikkelserie for medaljevinnere i tidligere OL. Live resultater for OL i Tokyo 2020 blir tilgjengelig på denne siden. Utenfor OL viser siden resultater i andre idretter / arrangement.
Medaljer i Pyeongchang 2018
Listen over medaljer i Pyeongchang 2018 er alfabetisk etter idretter og inneholder samtlige medaljer som ble utdelt under OL i Pyeongchang i 2018.
Pyeongchang 2018 ble et vidunderlig OL for Norge sin del da vi tok en rekke olympiske rekorder:
- 39 medaljer
- 14 gull
- Marit Bjørgen ble tidenes mestvinnende vinter-OL utøver. Den prestasjonen skjedde vet at hun tok fem medaljer i sitt aller siste OL, noe som gir henne to medaljer mer enn Ole Einar Bjørndalen og tre medaljer mer enn Bjørn Dæhlie. Det er altså trippel norsk rekord i antall medaljer i vinter-OL.
En annen ting som gjorde OL i Sør-Korea spesielt var at Russland ble utestengt på grunn av den velkjente dopingskandalen. Enkelte utøvere fikk likevel delta, men ikke under det russiske flagget.
Totalt ble det delt ut 306 medaljer i Pyeongchang 2018 og Norge vant dermed 12,75% av alle medaljene under OL i 2018. Tyskland kom forøvrig på andreplass over flest medaljer med 31 (10,13%), og Canada på tredjeplass med 29 (9,48%).
Det er dypt imponerende hvordan Norge presterer så utrolig sterkt i OL etter OL, og det vekker unektelig en sunn dose med nasjonal stolthet. Idrettsutøverne våre gjør en fantastisk jobb med å presentere landet vårt, og er flotte forbilder for barna våre. Vintersport er noe av det som gjør Norge til Norge og selv om vi kanskje ikke er født med ski på beina så ser det unektelig sånn ut hvis man bare ser på resultatene.
OL medaljer i AKING – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Singel menn | David Gleirscher (AT) | Chris Mazdzer (US) | Johannes Ludwig (DE) |
Singel kvinner | Natalie Geisenberger (DE) | Dajana Eitberger (DE) | Alex Gough (CA) |
Dobbel menn | Tobias Wendl & Tobias Arlt (DE) | Peter Penz & Georg Fischler (AT) | Toni Eggert & Sascha Benecken (DE) |
Stafett | Tyskland (DE): Natalie Geisenberger, Johannes Ludwig, Tobias Wendl & Tobias Arlt | Canada (CA): Alex Gough, Sam Edney, Tristan Walker & Justin Snith | Østerrike (AT): Madeleine Egle, David Gleirscher, Peter Penz & Georg Fischler |
Aking er ikke en av prestiskeøvelsene under vinter-OL, men du verden for et kick utøverne må få!
Her kan du se høydepunktene i aking:
OL medaljer i ALPINE GRENER – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Utfor | Aksel Lund Svindal (NO) | Kjetil Jansrud (NO) | Beat Feuz (CH) |
Super-G | Matthias Mayer (AT) | Beat Feuz (CH) | Kjetil Jansrud (NO) |
Storslalåm | Marcel Hirscher (AT) | Henrik Kristoffersen (NO) | Alexis Pinturault (FR) |
Slalåm | André Myhrer (SE) | Ramon Zenhäusern (CH) | Michael Matt (AT) |
Kombinasjon | Marcel Hirscher (AT) | Alexis Pinturault (FR) | Victor Muffat-Jeandet (FR) |
Aksel Lund Svindal kapret gullmedaljen i utfor etter en glitrende prestasjon:
OL medaljer i ALPINE GRENER – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Utfor | Sofia Goggia (IT) | Ragnhild Mowinckel (NO) | Lindsey Vonn (US) |
Super-G | Ester Ledecká (CZ) | Anna Veith (AT) | Tina Weirather (LI) |
Storslalåm | Mikaela Shiffrin (US) | Ragnhild Mowinckel (NO) | Federica Brignone (IT) |
Slalåm | Frida Hansdotter (SE) | Wendy Holdener (CH) | Katharina Gallhuber (AT) |
Kombinasjon | Michelle Gisin (CH) | Mikaela Shiffrin (US) | Wendy Holdener (CH) |
OL medaljer i ALPINE GRENER – BLANDET – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Lagkonkurranse | Sveits (CH): Denise Feierabend, Wendy Holdener, Luca Aerni, Daniel Yule & Ramon Zenhäusern | Østerrike (AT): Stephanie Brunner, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger, Manuel Feller, Michael Matt & Marco Schwarz | Norge (NO): Nina Haver-Løseth, Kristin Lysdahl, Maren Skjøld, Sebastian Foss Solevåg, Leif Kristian Nestvold-Haugen & Jonathan Nordbotten |
OL medaljer i BOBSLEIGH – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Toer-bob menn | Canada (CA): Justin Kripps & Alexander Kopacz | Tyskland (DE): Francesco Friedrich & Thorsten Margis | – | Latvia (LT): Oskars Melbārdis & Jānis Strenga |
Firer-bob menn | Tyskland (DE): Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp & Thorsten Margis | Sør-Korea (KR): Won Yun-jong, Jun Jung-lin, Seo Young-woo, & Kim Dong-hyun | Tyskland (DE): Nico Walther, Kevin Kuske, Alexander Rödiger & Eric Franke | – |
Toer-bob kvinner | Tyskland (DE): Mariama Jamanka & Lisa Buckwitz | USA (US): Elana Meyers Taylor & Lauren Gibbs | Canada (CA): Kaillie Humphries & Phylicia George |
OL medaljer i CURLING – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn | USA (US): John Shuster, Tyler George, Matt Hamilton, John Landsteiner & Joe Polo | Sverige (SE): Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren & Henrik Leek | Sveits (CH): Benoît Schwarz, Claudio Pätz, Peter de Cruz, Valentin Tanner & Dominik Märki |
Kvinner | Sverige (SE): Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs & Jennie Wåhlin | Sør-Korea (KR): Kim Eun-jung, Kim Kyeong-ae, Kim Seon-yeong, Kim Yeong-mi & Kim Cho-hi | Japan (JP): Satsuki Fujisawa, Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Yurika Yoshida & Mari Motohashi |
Mikspar | Canada (CA): Kaitlyn Lawes & John Morris | Sveits (CH): Jenny Perret & Martin Rios | Norge (NO): Kristin Skaslien & Magnus Nedregotten |
OL medaljer i FREESTYLE – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Hopp | Oleksandr Abramenko (UA) | Jia Zongyang (CN) | Ilja Burov (OAR)* |
Halfpipe | David Wise (US) | Alex Ferreira (US) | Nico Porteous (NZ) |
Kulekjøring | Mikaël Kingsbury (CA) | Matt Graham (AU) | Daichi Hara (JP) |
Skicross | Brady Leman (CA) | Marc Bischofberger (CH) | Sergey Ridzik (OAR)* |
Slopestyle | Øystein Bråten (NO) | Nick Goepper (US) | Alex Beaulieu-Marchand (CA) |
*Russland ble utestengt fra OL i Pyeongchang etter dopingskandalen, men individuelle utøvere som kunne bevise sin uskyld fikk delta under nøytralt flagg og landskoden OAR som står får Olympic Athlete from Russia.
OL medaljer i FREESTYLE – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Hopp | Hanna Huskova (BY) | Zhang Xin (CN) | Kong Fanyu (CN) |
Halfpipe | Cassie Sharpe (CA) | Marie Martinod (FR) | Brita Sigourney (US) |
Kulekjøring | Perrine Laffont (FR) | Justine Dufour-Lapointe (CA) | Julija Galysjeva (KZ) |
Skicross | Kelsey Serwa (CA) | Brittany Phelan (CA) | Fanny Smith (CH) |
Slopestyle | Sarah Höfflin (CH) | Mathilde Gremaud (CH) | Isabel Atkin (GB) |
OL medaljer i HURTIGLØP PÅ SKØYTER – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter | Håvard Holmefjord Lorentzen (NO) | Cha Min-kyu (KR) | Gao Tingyu (CN) |
1000 meter | Kjeld Nuis (NL) | Håvard Holmefjord (NO) | Kim Tae-yun (KR) |
1500 meter | Kjeld Nuis (NL) | Patrick Roest (NL) | Kim Min-seok (KR) |
5000 meter | Sven Kramer (NL) | Ted-Jan Bloemen (CA) | Sverre Lunde Pedersen (NO) |
10 000 meter | Ted-Jan Bloemen (CA) | Jorrit Bergsma (NL) | Nicola Tumolero (IT) |
Fellesstart | Lee Seung-hoon (KR) | Bart Swings (BE) | Koen Verweij (NL) |
Lagtempo | Norge (NO): Håvard Bøkko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, & Sindre Henriksen | Sør-Korea (KR): Lee Seung-hoon, Chung Jae-won & Kim Min-seok | Nederland (NL): Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen & Koen Verweij |
OL medaljer i HURTIGLØP PÅ SKØYTER – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter | Nao Kodaira (JP) | Lee Sang-hwa (KR) | Karolína Erbanová (CZ) |
1000 meter | Jorien ter Mors (NL) | Nao Kodaira (JP) | Miho Takagi (JP) |
1500 meter | Ireen Wüst (NL) | Miho Takagi (JP) | Marrit Leenstra (NL) |
3000 meter | Carlijn Achtereekte (NL) | Ireen Wüst (NL) | Antoinette de Jong (NL) |
5000 meter | Esmee Visser (NL) | Martina Sáblíková (CZ) | Natalja Voronina (OAR) |
Fellesstart | Nana Takagi (JP) | Kim Bo-reum (KR) | Irene Schouten (NL) |
Lagtempo | Japan (JP): Miho Takagi, Ayano Sato, Nana Takagi & Ayaka Kikuchi | Nederland (NL): Marrit Leenstra, Ireen Wüst, Antoinette de Jong, & Lotte van Beek | USA (US): Heather Bergsma, Brittany Bowe, Mia Manganello & Carlijn Schoutens |
OL medaljer i ISHOCKEY – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn | Olympiske utøvere fra Russland (OAR) | Tyskland (DE) | Canada (CA) |
Kvinner | USA (US) | Canada (CA) | Finland (FI) |
OL medaljer i KOMBINERT – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Stor bakke | Johannes Rydzek (DE) | Fabian Rießle (DE) | Eric Frenzel (DE) |
Normalbakke | Eric Frenzel (DE) | Akito Watabe (JP) | Lukas Klapfer (AT) |
Lag | Tyskland (DE): Vinzenz Geiger, Fabian Rießle, Eric Frenzel & Johannes Rydzek | Norge (NO): Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber & Jørgen Graabak | Østerrike (AT): Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber & Mario Seidl |
OL medaljer i KORTBANELØP PÅ SKØYTER – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter | Wu Dajing (CN) | Hwang Dae-heon (KR) | Lim Hyo-jun (KR) |
1000 meter | Samuel Girard (CA) | John-Henry Krueger (US) | Seo Yi-ra (KR) |
1500 meter | Lim Hyo-jun (KR) | Sjinkie Knegt (NL) | Semjon Jelistratov (ORA) |
5000 meter stafett | Ungarn (HU): Shaoang Liu, Shaolin Sándor Liu, Viktor Knoch & Csaba Burján | Kina (CN): Wu Dajing, Han Tianyu, Xu Hongzhi & Chen Dequan | Canada (CA): Samuel Girard, Charles Hamelin, Charle Cournoyer & Pascal Dion |
OL medaljer i KORTBANELØP PÅ SKØYTER – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter | Arianna Fontana (IT) | Yara van Kerkhof (NL) | Kim Boutin (CA) |
1000 meter | Suzanne Schulting (NL) | Kim Boutin (CA) | Arianna Fontana (IT) |
1500 meter | Choi Min-jeong (KR) | Li Jinyu (CN) | Kim Boutin (CA) |
3000 meter stafett | Sør-Korea (KR): Shim Suk-hee, Choi Min-jeong, Kim Ye-jin & Kim A-lang | Italia (IT): Arianna Fontana, Lucia Peretti, Cecilia Maffei & Martina Valcepina | Nederland (NL): Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Lara van Ruijven & Jorien ter Mors |
OL medaljer i KUNSTLØP – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn singel | Yuzuru Hanyu (JP) | Shoma Uno (JP) | Javier Fernández (ES) |
Kvinner singel | Alina Zagitova (OAR) | Jevgenija Medvedeva (OAR) | Kaetlyn Osmond (CA) |
Parløp | Tyskland (DE): Aliona Savchenko & Bruno Massot | Kina (CN): Sui Wenjing & Han Cong | Canada (CA): Meagan Duhamel & Eric Radford |
Isdans | Canada (CA): Tessa Virtue & Scott Moir | Frankrike (FR): Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron | USA (US): Maia Shibutani & Alex Shibutani |
Lag | Canada (CA): Patrick Chan, Kaetlyn Osmond, Gabrielle Daleman, Meagan Duhamel / Eric Radford & Tessa Virtue / Scott Moir | Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Mikhail Koljada, Jevgenija Medvedeva, Alina Zagitova, Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov, Natalja Zabijako / Alexander Enbert & Jekaterina Bobrova / Dmitrij Solovjov | USA (US): Nathan Chen, Adam Rippon, Bradie Tennell, Mirai Nagasu, Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim & Maia Shibutani / Alex Shibutani |
OL medaljer i LANGRENN – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
15 kilometer fristil | Dario Cologna (CH) | Simen Hegstad Krüger (NO) | Denis Spitsov (OAR) |
30 kilometer skiathlon | Simen Hegstad Krüger (NO) | Martin Johnsrud Sundby (NO) | Hans Christer Holund (NO) |
50 kilometer klassisk | Iivo Niskanen (FI) | Aleksandr Bolsjunov (OAR) | Andrej Larkov (OAR) |
4 × 10 kilometer stafett | Norge (NO): Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger & Johannes Høsflot Klæbo | Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Andrej Larkov, Aleksandr Bolsjunov, Aleksej Tsjervotkin & Denis Spitsov | Frankrike (FR): Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Clément Parisse & Adrien Backscheider |
Sprint | Johannes Høsflot Klæbo (NO) | Federico Pellegrino (IT) | Aleksandr Bolsjunov (OAR) |
Lagsprint | Norge (NO): Martin Johnsrud Sundby & Johannes Høsflot Klæbo | Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Denis Spitsov & Aleksandr Bolsjunov | Frankrike (FR): Maurice Manificat & Richard Jouve |
OL medaljer i LANGRENN – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
10 kilometer fristil | Ragnhild Haga (NO) | Charlotte Kalla (SE) | Marit Bjørgen (NO) & Krista Pärmäkoski (FI) |
15 kilometer skiathlon | Charlotte Kalla (SE) | Marit Bjørgen (NO) | Krista Pärmäkoski (FI) |
30 kilometer klassisk | Marit Bjørgen (NO) | Krista Pärmäkoski (FI) | Stina Nilsson (SE) |
4 × 5 kilometer stafett | Norge (NO): Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ragnhild Haga & Marit Bjørgen | :Sverige (SE): Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson & Stina Nilsson | Olympiske utøvere fra Russland (OAR): Natalja Neprjajeva, Julija Belorukova, Anastasija Sedova & Anna Netsjajevskaja |
Sprint | Stina Nilsson (SE) | Maiken Caspersen Falla (NO) | Julija Belorukova (OAR) |
Lagsprint | USA (US): Kikkan Randall & Jessica Diggins | Sverige (SE): Charlotte Kalla & Stina Nilsson | Norge (NO): Marit Bjørgen & Maiken Caspersen Falla |
Marit Bjørgen gikk inn i rekordbøkene:
OL medaljer i SKELETON – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn | Yun Sung-bin (KR) | Nikita Tregubov (OAR) | Dom Parsons (GB) |
Kvinner | Lizzy Yarnold (GB) | Jacqueline Lölling (DE) | Laura Deas (GB) |
OL medaljer i SKIHOPPING – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Normalbakke menn | Andreas Wellinger (DE) | Johann André Forfang (NO) | Robert Johansson (NO) |
Stor bakke menn | Kamil Stoch (PL) | Andreas Wellinger (DE) | Robert Johansson (NO) |
Laghopp menn | Norge (NO): Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang & Robert Johansson | Tyskland (DE): Karl Geiger, Stephan Leyhe, Richard Freitag & Andreas Wellinger | Polen (PL): Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki & Kamil Stoch |
Normalbakke kvinner | Maren Lundby (NO) | Katharina Althaus (DE) | Sara Takanashi (JP) |
OL medaljer i SKISKYTING – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Normaldistanse | Johannes Thingnes Bø (NO) | Jakov Fak (SI) | Dominik Landertinger (AT) |
Sprint | Arnd Peiffer (DE) | Michal Krčmář (CZ) | Dominik Windisch (IT) |
Jaktstart | Martin Fourcade (FR) | Sebastian Samuelsson (SE) | Benedikt Doll (DE) |
Fellesstart | Martin Fourcade (FR) | Simon Schempp (DE) | Emil Hegle Svendsen (NO) |
Stafett | Sverige (SE): Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson & Fredrik Lindström | Norge (NO): Lars Helge Birkeland, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø & Emil Hegle Svendsen | Tyskland (DE): Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer & Simon Schempp |
OL medaljer i SKISKYTING – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Normaldistanse | Hanna Öberg (SE) | Anastasija Kuzmina (SK) | Laura Dahlmeier (DE) |
Sprint | Laura Dahlmeier (DE) | Marte Olsbu (NO) | Veronika Vítková (CZ) |
Jaktstart | Laura Dahlmeier (DE) | Anastasija Kuzmina (SK) | Anaïs Bescond (FR) |
Fellesstart | Anastasija Kuzmina (SK) | Darja Domratsjeva (BY) | Tiril Eckhoff (NO) |
Stafett | Hviterussland (BY): Nadezjda Skardino, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava & Darja Domratsjeva | Sverige (SE): Linn Persson, Mona Brorsson, Anna Magnusson & Hanna Öberg | Frankrike (FR): Anaïs Chevalier, Marie Dorin Habert, Justine Braisaz & Anaïs Bescond |
OL medaljer i SKISKYTING – BLANDET – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Mixed stafett | Frankrike (FR): Marie Dorin Habert, Anaïs Bescond, Simon Desthieux & Martin Fourcade | Norge (NO): Marte Olsbu, Tiril Eckhoff, Johannes Thingnes Bø & Emil Hegle Svendsen | Italia (IT): Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer & Dominik Windisch |
OL medaljer i SNOWBOARD – MENN – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Big air | Sébastien Toutant (CA) | Kyle Mack (US) | Billy Morgan (GB) |
Halfpipe | Shaun White (US) | Ayumu Hirano (JP) | Scotty James (AU) |
Parallellstorslalåm | Nevin Galmarini (CH) | Lee Sang-ho (KR) | Žan Košir (SI) |
Slopestyle | Redmond Gerard (US) | Max Parrot (CA) | Mark McMorris (CA) |
Snowboardcross | Pierre Vaultier (FR) | Jarryd Hughes (AU) | Regino Hernández (ES) |
Den karismatiske amerikaneren Shaun White tok OL-gull i halfpipe på snowboard og fikk med det en enorm comeback etter det stygge fallet tidligere i 2018 som resulterte i 62 sting.
OL medaljer i SNOWBOARD – KVINNER – Pyeongchang 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Big air | Anna Gasser (AT) | Jamie Anderson (US) | Zoi Sadowski-Synnott (NZ) |
Halfpipe | Chloe Kim (US) | Liu Jiayu (CN) | Arielle Gold (US) |
Parallellstorslalåm | Ester Ledecká (CZ) | Selina Jörg (DE) | Ramona Theresia Hofmeister (DE) |
Slopestyle | Jamie Anderson (US) | Laurie Blouin (CA) | Enni Rukajärvi (FI) |
Snowboardcross | Michela Moioli (IT) | Julia Pereira de Sousa-Mabileau (FR) | Eva Samková (CZ) |