Nye idrettsgrener Sommer OL 2020

Totalt skal det konkurreres i 33 idretter fordelt på 42 arenaer i Tokyo 2020, hvorav 5 nye idrettsgrener. Ol 2020 starter om drøye 14 dager. Det er enorme 339 øvelser, noe som er rekord i Sommer OL. Klokken 13.00 den 23. Juli 2021 vil du kunne se åpningssermonien direkte på Discovery eller Eurosport. Vi har selvsagt et komplett program for OL 2020 som du finner ved å klikke her!

I år er det også noen nye spennende idrettsgrener det skal konkurreres i, som historisk sett ikke har hatt en plass i de olympiske leker før nå. Sett med Norske øyne er det ingen av disse genrene som vil gi oss noe større håp for medaljer, men det kan godt være at det vil bli noen interessante TV øyeblikk ut av det.

Nye idrettsgrener Tokyo OL 2020:

  • Baseball/softball
  • Karate
  • Surfing
  • Skateboard
  • Sportsklatring

De kanskje mest utradisjonelle idrettene av disse kan vel sies å være Skateboard og Sportsklatring, når det er sagt har begge disse idrettene enorme følgerskarer som vil føre til høye tv tall og forhåpentligvis lede til at de har en permanent plass i kommende Sommer OL.

Nedenfor finner du komplett program for OL 2020, og som du ser er det mye å glede seg til. Det er et tettpakket program hvor de norske medaljehåpene er mange. Du kan følge OL 2020 hos Discovery og EuroSport.

Komplett OL program:

Onsdag 21. juli 2021

Softball: innledende kvinnekamper
Fotball: innledende kvinnekamper

Torsdag 22. juli 2021

Fotball: innledende herrekamper

Fredag 23. juli 2021

Åpningsseremoni
Bueskyting: innledende runder
Roing: innledende

Lørdag 24. juli 2021

Turn: kvalifiseringsrunde
Badminton: gruppespill singel og dobbel
Basketball (3×3): gruppespill
Sandvolleyball: innledende
Boksing: konkurransestart
Sykling: landeveisritt (herrer)
Hestesport: konkurransestart, dressur, lag og individuell
Fekting: konkurransestart, sabel (herrer) and kårde (kvinner)
Håndball: innledende kamper (herrer)
Landhockey: gruppespill
Vektløfting
Judo: -48kg (kvinner), -60kg (herrer)
Skyting: 10m luftrifle (kvinner), 10m luftpistol (herrer)
Svømming: konkurransestart
Bordtennis: innledende runder
Taekwondo: -49kg (kvinner), -58kg (herrer)
Tennis: første runde, singel og dobbel
Volleyball: innledende runder (herrer)
Vannpolo: innledende runder (kvinner)
Vektløfting: 49kg (kvinner)

Søndag 25. juli 2021

Bueskyting: finaler, lag (kvinner)
Turn: kvalifiseringsrunde (herrer)
Basketball: innledende runde (herrer)
Padling (slalom): innledende
Sykling: landeveisritt (kvinner)
Stuping: synkron 3m springbrett finale (kvinner)
Fekting: florett (kvinner) og kårde (herrer)
Håndball: innledende kamper (kvinner)
Judo: -52kg (kvinner), -66kg (herrer)
Seiling: konkurransestart
Skyting: 10m luftrifle (kvinner), 10m luftpistol (herrer); heats i skeet
Skateboard: street (herrer)
Surfing: konkurransestart avhengig av bølgeforhold
Svømming: finaler i 400m individuell medley
Taekwondo: -57kg (kvinner), -68kg (herrer)
Volleyball: innledendekvinner)
Vannpolo: innledende (herrer)
Vektløfting: 61kg (herrer), 67kg (herrer)

Mandag 26. juli 2021

Bueskyting: finale, lag (herrer)
Turn: finale, lag (herrer)
Basketball: innledende runde (kvinner)
Padling, slalom: C1 (kano) finale (herrer)
Sykling, terrengsykling: terrengritt (herrer)
Stuping: synkron 10m plattform finale (herrer)
Fekting: sabel (kvinner) og florett (herrer)
Judo: -57kg (kvinner), -73kg (herrer)
Rugby: gruppespillskamper (herrer)
Skyting: skeet, kvalifisering og finale (begge)
Skateboard: street (kvinner)
Svømming: finaler i 100m butterfly (kvinner), 100m bryst (herrer), 400m fri (kvinner), 4x100m fri stafett (herrer)
Bordtennis: finale, dobbel (blandet)
Taekwondo: -67kg (kvinner), -80kg (herrer)
Triatlon: løp (herrer)
Vektløfting: 55kg (kvinner)

Tirsdag 27. juli 2021

Turn: finale, lag (kvinner)
Padling, slalom: K1 (kajakk) finale (kvinner)
Sykling, terrengsykling: terrengritt (kvinner)
Stuping: synkron 10m plattform finale (kvinner)
Hestesport: finale, lag
Fekting: kårde, lag (kvinner)
Judo: -63kg (kvinner), -81kg (herrer)
Roing: finaler i firer
Skyting: 10m luftpistol (blandet)
Softball: finale (kvinner)
Svømming: finaler i 200m fri (herrer), 100m rygg (begge), 100m bryst (kvinner)
Taekwondo: +67kg (kvinner), +80kg (herrer)
Triatlon: løp (kvinner)
Vektløfting: 59kg (kvinner), 64kg (kvinner)

Onsdag 28. juli 2021

Turn: all-around finale (herrer)
Baseball: innledende runde (herrer)
Basketball (3×3): finaler
Sykling: tempo (begge)
Stuping: synkron 3m springbrett finale (herrer)
Hestesport: individuell finale
Fekting: sabel, lag (herrer)
Judo: -70kg (kvinner), -90kg (herrer)
Roing: finaler i dobbelsculler, firer og åtter
Rugby: finaler (herrer)
Surfing: finaler (kan endres avhengig av bølgeforholdene)
Svømming: finaler i 200m fri (kvinner), 200m butterfly (herrer), 200m individuell medley (kvinner), 1500m fri (kvinner), 4x200m fri stafett (herrer)
Vektløfting: 73kg (herrer)

Torsdag 29. juli 2021

Turn: all-around finale (kvinner)
Padling, slalom: C1 (kano) (kvinner)
Sykling, BMX-kjøring: konkurransestart
Fekting: florett, lag (kvinner)
Golf: første runde (herrer)
Judo: -78kg (kvinner), -100kg (herrer)
Roing: finaler i par, lettvekt dobbelsculler
Rugby: gruppespillskamper (kvinner)
Skyting: trap, kvalifisering og finaler (begge)
Svømming: finaler i 800m fri (herrer), 200m bryst (herrer), 200m butterfly (kvinner), 100m fri (herrer), 4x200m fri stafett (kvinner)
Bordtennis: finaler, singel (kvinner)

Fredag 30. juli 2021

Bueskyting: individuell (kvinner)
Friidrett: konkurransestart; finale 10,000m (herrer)
Badminton: finaler, blandet dobbel
Padling, slalom: K1 (Kajakk) (herrer)
Sykling, BMX konkurransekjøring: finaler
Hestesport, feltritt: konkurransestart
Fekting: kårde, lag (herrer)
Judo: +78kg (kvinner), +100kg (herrer)
Roing: finaler, singelsculler og åtter
Skyting: 25m pistol (kvinner)
Svømming: 200m bryst (kvinner), 200m rygg (herrer), 100m fri (kvinner), 200m individuell medley (herrer)
Bordtennis: finaler, singel (herrer)
Tennis: final, dobbel (herrer)
Gymnastikk, trampoline: individuell konkurranse (kvinner)

Lørdag 31. juli 2021

Bueskyting: individuell konkurranse (herrer)
Friidrett: finaler i diskos (herrer), 4x400m stafett (blandet), 100m (kvinner)
Badminton: finaler, dobbel (herrer)
Sykling, BMX fristil/park: konkurransestart
Fekting: sabel, lag (kvinner)
Judo: lag (blandet)
Rugby: finaler (kvinner)
Seiling: finaler, RS:X
Skyting: trap (blandet), 50m rifle 3 stillinger (kvinner)
Svømming: finaler i 100m butterfly (herrer), 200m rygg (kvinner), 800m fri (kvinner), 4x100m medley stafett (blandet)
Tennis: finale, singel (kvinner)
Gymnastikk, trampoline: individuell konkurranse (herrer)
Triatlon: stafett (blandet)
Vektløfting: 81kg (herrer), 96kg (herrer)

Søndag 1. august 2021

Turn: finaler i frittstående (herrer), hopp (kvinner), bøylehest (herrer), skranke (kvinner)
Friidrett: finaler i kulestøt (kvinner), høydehopp (herrer), tresteg (kvinner), 100m (herrer)
Badminton: finaler, singel (kvinner)
Sykling, BMX fristil: finaler, park
Stuping: 3m springbrett (kvinner)
Fekting: florett, lag (herrer)
Golf: Siste runde (herrer)
Seiling: finaler, laser
Svømming: finaler, 50m fri (begge), 1500m fri (herrer), 4x100m medley stafett (begge)
Tennis: finale singel (herrer), finale dobbel (kvinner), finale dobbel (blandet)
Vektløfting: 76kg (kvinner)
Bryting: konkurransestart

Mandag 2. august 2021

Turn: finaler i ringer (herrer), frittstående (kvinner), hopp (herrer)
Synkronsvømming: konkurransestart (kvinner)
Friidrett: finaler i lengdehopp (herrer), 100m hekk (kvinner), diskos (kvinner), 3000m hinder (herrer), 5000m (kvinner)
Badminton: finaler dobbel (kvinner), finaler singel (herrer)
Padling sprint: konkurransestart
Sykling, bane: konkurransestart; finaler lagsprint (kvinner)
Hestesport: feltritt finale lag og feltritt finale individuell
Seiling: 49er FX finale (kvinner), 49er finaler (kvinner)
Skyting: 25m silhuettpistol (herrer), 50m rifle 3 stillinger (herrer)
Vektløfting: 87kg (kvinner), +87kg (kvinner)
Bryting: finaler i Greco-Roman 60kg (herrer), Greco-Roman 130kg (herrer), fristil 76kg (kvinner)

Tirsdag 3. august 2021

Turn: finaler i skranke (men), bom (kvinner), svingstang (herrer)
Friidrett: finaler i lengdehopp (kvinner), 400m hekk (herrer), stravsprang (herrer), sleggekast (kvinner), 800m (kvinner), 200m (kvinner)
Boksing: finale weltervekt (herrer)
Padling sprint: finaler i kajakk singel 200m (kvinner), kano dobbel 1000m (herrer), kajakk singel 1000m (kvinner), kajakk dobbel 500m (kvinner)
Sykling, bane: finaler i forfølgelsesritt lag (kvinner) og lagsprint (herrer)
Stuping: 3m springbrett (herrer)
Seiling: finaler i Finn (herrer), Foiling Nacra 17 (blandet)
Sportsklatring: konkurransestart (herrer)
Vektløfting: 109kg (herrer)
Bryting: finaler i Greco-Roman 77kg (herrer), Greco-Roman 97kg (herrer), fristil 68kg (kvinner)

Onsdag 4. august 2021

Synkronsvømming: duett finale (kvinner)
Friidrett: finaler i 400m hekk (kvinner), 3000m hinder (kvinner), sleggekast (herrer), 800m (herrer), 200m (herrer)
Boksing: finale lett tungvekt (herrer)
Sykling, bane: finale forfølgelsesritt lag (herrer)
Hestsport: sprangriding individuell finale
Golf: første runde (kvinner)
Maratonsvømming: 10km (kvinner)
Seiling: finale i 470
Skateboard: park (kvinner)
Sportsklatring: konkurransestart (kvinner)
Vektløfting: +109kg (herrer)
Bryting: finaler i Greco-Roman 67kg (herrer), Greco-Roman 87kg (herrer), fristil 62kg (kvinner)

Torsdag 5. august 2021

Friidrett: finaler i tresteg (herrer), kulestøt (herrer), 100m hekk (herrer), 20km kappgang (herrer), stavsprang (kvinner), 400m (herrer)
Boksing: finale fjærvekt (herrer)
Padling sprint: finaler i kajakk singel 200m (herrer), kano singel 200m (kvinner), kajakk singel 500m (kvinner), kajakk dobbel 1000m (herrer)
Sykling, bane: finale keirin (kvinner), omnium (herrer)
Stuping: 10m plattform (kvinner)
Landhockey: finaler (herrer)
Karate: finaler i kata (kvinner), kumite -67kg (herrer), kumite -55kg (herrer)
Maratonsvømming: 10km (herrer)
Moderne femkamp: konkurransestart
Skateboard: park (herrer)
Sportsklatring: finale (herrer)
Bordtennis: finaler lag (kvinner)
Bryting: finaler i fristil 57kg (herrer), fristil 86kg (herrer), fristil 57kg (kvinner)

Fredag 6. august 2021

Friidrett: finaler i 50km kappgang (herrer), 20km kappgang (kvinner), spydkast (kvinner), 5000m (herrer), 400m (kvinner), 1500m (kvinner), 4x100m stafett (begge)
Sandvolleyball: finaler (kvinner)
Boksing: finale tungvekt (herrer)
Sykling, bane: finaler i madison (kvinner) og sprint (herrer)
Fotball: finale (kvinner)
Landhockey: finaler (herrer)
Karate: finaler i kata (herrer), kumite -61kg (kvinner), kumite -75kg (herrer)
Moderne femkamp: finale (kvinner)
Rytmisk gymnastikk: konkurransestart (kvinner)
Sportsklatring: finale (kvinner)
Bordtennis: finaler lag (herrer)
Bryting: finaler i fristil 74kg (herrer), fristil 125kg (herrer), fristil 53kg (kvinner)

Lørdag 7. august 2021

Synkronsvømming lag fri (kvinner)
Friidrett: maraton (kvinner); finaler i høydehopp (kvinner), 10,000m (kvinner), spydkast (herrer), 1500m (herrer), 4x400m stafett (begge)
Baseball: finaler (herrer)
Basketball: finale (herrer)
Sandvolleyball: finaler (herrer)
Boksing: finaler i fluevekt (begge), mellomvekt (herrer), weltervekt (kvinner)
Padling sprint: finaler i kano dobbel 500m (kvinner), kano singel 1000m (herrer), kajakk firer 500m (begge)
Sykling, bane: madison finale (herrer)
Stuping: 10m plattform (herrer)
Hestesport: finale sprangriding lag
Fotball: finale (herrer)
Golf: siste runde (kvinner)
Håndball: finaler (herrer)
Karate: finaler in kumite +61kg (kvinner), kumite +75kg (herrer)
Moderne femkamp: finale (herrer)
Rytmisk gymnastikk: individuell all-around (kvinner)
Volleyball: finaler (herrer)
Vannpolo: finaler (kvinner)
Bryting: finaler i fristil 65kg (herrer), fristil 97kg (herrer), fristil 50kg (kvinner)

Søndag 8. august 2021

Friidrett: maraton
Basketball: Finale
Boksing: finaler i lettvekt
Sykling, bane: finaler i sprint
Håndball: finaler
Rytmisk gymnastikk
Volleyball: Finaler
Vannpolo: finaler
Avslutningseremoni



Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *